Dezynfekcja

CEL I ZASADY MYCIA I DEZYNFEKCJI RĄK

CEL I ZASADY MYCIA I DEZYNFEKCJI RĄK

Mycie i dezynfekcja (odkażanie) rąk są najważniejszymi czynnościami w zapobieganiu zakażeniom. Zabiegi higieniczne rąk redukują znacznie ryzyko przeniesienia mikroorganizmów patogennych, co ma olbrzymie znaczenie w takich miejscach ja placówki służby zdrowia, ale również zakłady przetwórstwa spożywczego, kuchnie, restauracje ect.

GROŹBA NAWROTU CHORÓB WIRUSOWYCH

Groźba nawrotu chorób wirusowych uznanych za zwalczone na całym świecie Część I

Strach przed epidemią zachorowań wywołanych wirusem Ebola-EVD stawia pod znakiem zapytania stopień zabezpieczenia przed chorobami, które w powszechnym mniemaniu są już tylko historią. Profilaktyka tych chorób, zarówno czynna (szczepienia) jak i bierna (stosowanie środków dezynfekcyjnych obejmujących swoim spektrum potencjalnie zakaźne mikroorganizmy, jakimi są np. wirusy nieosłonkowe) jest często zaniedbywana lub świadomie pomijana.

DEZYNFEKCJA W SALONIE FRYZJERSKIM

DEZYNFEKCJA W SALONIE FRYZJERSKIM

Profesjonalne podejście do utrzymania higieny w gabinecie fryzjerskim jest kluczowym czynnikiem eliminującym zagrożenia związane z zakażeniami. Świadomy zagrożeń fryzjer, dbający o higienę środowiska pracy jest gwarantem sukcesu walki z zakażeniami. Filarem utrzymania właściwego stanu sanitarnego w gabinecie zaraz po ogólnym utrzymaniu porządku jest dezynfekcja i sterylizacja.

SKUTKI BRAKU DEZYNFEKCJI W GABINETACH FRYZJERSKICH I KOSMETYCZNYCH

SKUTKI BRAKU DEZYNFEKCJI W GABINETACH FRYZJERSKICH I KOSMETYCZNYCH

Praca fryzjerów, stylistów, kosmetologów i kosmetyczek wiąże się z konkretnym ryzykiem (skaleczenia, zakażenia grzybicą, gronkowcem, wzw typu B, poparzenia, uszkodzenie płytki paznokciowej), a co za tym idzie - groźbą ponoszenia odpowiedzialności finansowej. Odpowiedzialność za prawidłowo wykonywany zabieg wynika z art. 471 KC, jest to odpowiedzialność cywilna.

DEZYNFEKCJA W PLACÓWKACH SŁUŻBY ZDROWIA

DEZYNFEKCJA W PLACÓWKACH SŁUŻBY ZDROWIA

Prawidłowa dezynfekcja oraz postępowanie według wyznaczonych procedur higienicznych stanowi niezwykle istotny element profilaktyki zakażeń w placówkach służby zdrowia. Wiąże się to z koniecznością nabycia przez kadrę i personel sprzątający pewnego zasobu wiedzy i umiejętności. Uświadomienie sobie możliwych dróg transmisji zakażeń jest pierwszym krokiem do właściwego postępowania w celu uniknięcia infekcji.